קיונגרק

קיונגרק – שיטה נוספת המבוססת על לחיצות בכפות הרגליים, פותחה בקוריאה. הטיפול באמצעותה דומה לזה שבשיטות האחרות אך התאוריה שמאחוריה מיוחדת.
מפתח השיטה, פרופסור קים־בונג האן PROF. KIM BONG HAN וצוותו החזיקו בטענה שישנם מעברים/פתחי אנרגיה ברגליים, הזורמים במרידיאנים. פתחים אלה מלאים בנוזל הנקרא סאנאל ־ SANAL והוא מכיל מים, D.N.A, R.N.D ,חלבונים ואלקטרוליטים שונים. התאוריה גורסת שכאשר מתעוררת בעיה בגוף מצטבר מעין ריכוז של נוזלי SANAL בנקודות TSUBU. אלו יוצרים גבשושיות בנקודות הלחיצה בכפות הרגליים. על כן, בכל בעיה המופיעה באחד המרידיאנים יש לטפל על ידי לחיצה או דיקור של אותה נקודה המלאה בנוזלי ה – SANAL. בעת לחיצה בנקודות הנוזלים מתפזרים, הכאב והבעיה מתפוגגים. נראה כי השימוש בלחיצות בכפות הרגליים הנו כלי משותף לשיטות טיפול אחרות אך התיאוריה בהחלט מביאה עמה חדשנות במהותה, מחזקת ומוסיפה לתיאוריות הטיפול האחרות.
להלך שיטות טיפול נוספות הידועות ומוכרות בעולם המערבי. שיטות אלה משלבות דרכים נוספות עם אקופונקטורה/אקופרסורה וטיפול בכפות הרגליים.
יש לזכור כי על אף הגישות השונות, כולן משתמשות באותן נקודות לחיצה. בין אם בגוף כולו ובין אם בנקודות מרוכזות יותר כמו ברפלקסולוגיה.